Wifi antény
Wifi antény
Anténa je většinou ta část zařízení, které málokdo přikládá větší význam. Přitom nejen její kvalitní provedení, ale i instalace je tím nejlepším prostředkem, jak získat kvalitní signál.
Teorie o anténách je na internetu popsané dost.
Já tady uvedu věci, jak se říká, ze života.
Wifi antény 2,4 GHz |
I v Číně se dělají zmetky. Na fotce jsou dvě antény pro kmitočet 2,4GHz. Jedna, jak vidíte, je výrobní zmetek. Nebyla nijak upravovaná, pouze jsem odstranil kloub, aby bylo vidět, že už tady opravdu nic není.
A protože délka napáječe (to co zůstalo) je 39mm a tudíž se pohybuje mezi ¼ a ½ vlnové délky, tak anténa vyzařovala. Parametry divné. Technik, který tento wifi router instaloval, svedl velice omezenou funkčnost routeru na zahlcení wifi pásma a doporučil výměnu antény za anténu s větším ziskem.
Ani druhá anténa na obrázku není nic moc, ½ dipol má délku 49mm, každá jeho část délku 22mm, průměr 5mm. To rozhodně nejsou rozměry pro rezonanční kmitočet 2,4 Ghz.
Doma udělaná anténa typu ACHA (anténa chudého amatéra) ze dvou kousků drátu délky 29mm a mezerou 3mm měla podstatně lepší parametry.
Wifi anténa 5 GHz |
Tato anténa byla dodána k nějakému wifi 5GHz modulu pro stavebnici robota. Anténa na hraní pro děti. Tomu odpovídá provedení i konstrukce této antény. Navíc při pájení došlo k poškození izolace a vznikl tak velmi zjednodušeně řečeno ¼ impedanční transformátor s ¼ dipolem který má délku 12mm. Určitě to neodpovídá uváděnému kmitočtu 5,470–5,725 GHz (standard IEEE 802.11a).
Wifi antény 2,4 GHz |
Pokud chcete zjisti opravdové hodnoty, tak se bez měření neobejdete.
Spectran 6065 |
Komentáře
Okomentovat